RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Irani: Izraeli të ndalojë krimet e luftës përpara se të jetë shumë vonë

irani:-izraeli-te-ndaloje-krimet-e-luftes-perpara-se-te-jete-shume-vone

Irani i ka bërë thirrje Izraelit të ndërpresë sulmet e tij në Gaza, duke paralajmëruar se konflikti mund të përshkallëzohet duke përfshirë pjesë të tjera të Lindjes së Mesme nëse Hezbollahu përfshihet.

Ministri i Jashtëm iranian Hossein Amir-Abdollahian theksoi se grupi i Hezbollahut libanez ka shqyrtuar skenarë të ndryshëm lufte dhe ai i kërkoi Izraelit të ndalojë menjëherë sulmet e tij në Gaza.

Ai deklaroi se çdo veprim i ndërmarrë nga rezistenca (Hezbollahu) do të kishte një ndikim të rëndësishëm në Izrael.

Amir-Abdollahian paralajmëroi gjithashtu se autorët e krimeve të luftës dhe ata që mbështesin Izraelin duhet të ndalojnë së dëmtuari civilët në Gaza para se të bëhet tepër vonë, potencialisht brenda disa orësh. /mesazhi

Related posts

Të huajt shpenzuan për udhëtime në Shqipëri 2.8 miliardë euro

rezart morina

Fiset arabe dhe organizata terroriste PKK/YPG përleshen në shumë pika në Deir ez-Zor të Sirisë

rezart morina

Gjermani, një në gjashtë vetë rrezikohen nga varfëria

admin